Blog > Komentarze do wpisu

Niedziela 17.02; Kryminalny wieczór, teatr i

Wybór dzisiejszego przeboju, czy może głównego polecaja raczej trudny nie był. Żeby nie powiedzieć, że był oczywisty. To 'W ciemności' Agnieszki Holland z wielką rolą Roberta Więckiewicza, którą otarł się o Oscara (Canal+ godz. 20:00). Ale to w kodowanej telewizji, więc zasięg ograniczony. W bardziej otwartych też nie jest źle dzisiaj. Wieczór zaczyna się o godz. 18:20 spektaklem 'Uczone białogłowy' według Moliera i z Bożeną Dykiel w TVP Kultura. Później wieczór kryminału zapewnia nam serialami 'Główny podejrzany' (godz. 20:10) i 'Wallander' (godz. 21:55) Ale Kino+. A jak ktoś chce się tylko pośmiać, to 'Agent z przypadku' w TVP 2 (godz. 20:05). Głupie, ale może rozśmieszyć.

telewidze.pl - niedziela Wybór dzisiejszego przeboju, czy może głównego polecaja raczej trudny nie był. Żeby nie powiedzieć, że był oczywisty. To 'W ciemności' Agnieszki Holland z wielką rolą Roberta Więckiewicza, którą otarł się o Oscara (Canal+ godz. 20:00). Ale to w kodowanej telewizji, więc zasięg ograniczony. W bardziej otwartych też nie jest źle dzisiaj. Wieczór zaczyna się o godz. 18:20 spektaklem 'Uczone białogłowy' według Moliera i z Bożeną Dykiel w TVP Kultura. Później wieczór kryminału zapewnia nam serialami 'Główny podejrzany' (godz. 20:10) i 'Wallander' (godz. 21:55) Ale Kino+. A jak ktoś chce się tylko pośmiać, to 'Agent z przypadku' w TVP 2 (godz. 20:05). Głupie, ale może rozśmieszyć.   

HIT DNIA 
CANAL+ godz. 20:00
W ciemności - dramat wojenny Niemcy/Kanada/Polska 2011; reż. Agnieszka Holland; wyst. Robert Więckiewicz, Benno Fürmann, Agnieszka Grochowska (Telewizyjna premiera) (145 min)
Genialny Więkckiewicz w tym trudniejszym im prawdziwszym filmie. Leopold Socha jest kanalarzem. Do pensji dorabia kradzieżami; przed wojną siedział za to w więzieniu. W trakcie likwidacji lwowskiego getta mężczyzna spotyka poszukującą schronienia grupę Żydów. Są wśród nich ludzie o różnym statusie społecznym i majątkowym. Socha zgadza się pomóc im ukryć się w kanałach za 500 złotych dziennie. Od tej chwili dogląda uciekinierów, narażając na niebezpieczeństwo siebie, żonę i córkę. Ma świadomość, że w każdej chwili może wpaść w ręce Niemców lub Ukraińców. Z czasem pieniądze i kosztowności się kończą. TRUDNE, ALE ZNAKOMITE. (a przed filmem, o 19:30 dokument, o którym niżej, a który bardzo z filmem związany) 

SERIAL 

Ale Kino+ godz. 20:10
Główny podejrzany (Prime Suspect) - serial kryminalny USA 2011; reż. Jonas Pate; wyst. Maria Bello, Brían F. O'Byrne, Kirk Acevedo (50 min)
Kolejne dwa odcinki amerykańskiej wersji brytyjskiego (czyli świetnie napisanego) serialu kryminalnego. 
W pierwszym z dzisiejszych odcinków: Tajemnicza kobieta morduje mężczyzn. Pierwsza ofiara to Ed Wadsinski, gość targów narzędzi budowlanych, którego ciało znaleziono w pokoju hotelowym. Śledczy niesłusznie podejrzewają prostytutkę. Niebawem zamordowany zostaje kolejny mężczyzna, oficer marynarki. Detektyw Duffy nadal nie szczędzi złośliwości pod adresem Jane. Uważa, że awans zawdzięcza poparciu dawnego wpływowego kochanka. 
Ojciec Timoney stara się wspierać córkę w trudnych chwilach.
W drugim: Porucznik Sweeney zleca Jane przeprowadzenie śledztwa w sprawie zamordowania pięcioletniego Bena Martina, którego ciało zostało znalezione w przedszkolnej łazience. Podejrzaną jest opiekunka chłopca. BARDZO POLECAMAle Kino+ godz. 21:55
Wallander: Nim nadejdzie mróz - serial kryminalny Niemcy/Wielka Brytania/USA 2012; reż. Charles Martin; wyst. Kenneth Branagh, Mark Hadfield, Richard McCabe (105 min)
Starsza kobieta zostaje zamordowana podczas spaceru. Komisarz Kurt Wallander rozpoczyna śledztwo. Pomaga mu córka, Linda, która właśnie ukończyła akademię policyjną i została przydzielona do jego komisariatu. Gdy w niejasnych okolicznościach znika jej przyjaciółka, Anna, dochodzenie nabiera osobistego wymiaru. Nie ułatwia go fakt, że między Wallanderem a jego córką nieustannie dochodzi do spięć. Wkrótce dochodzi do kolejnych zbrodni. Kurt i Linda wpadają na trop fanatyka religijnego. WALLANDER PO PROSTU

FILM

Cinemax godz. 20:00
Wyprawa do Xingu (Xingu) - dramat obyczajowy Brazylia 2012; reż. Cao Hamburger; wyst. Joao Miguel, Felipe Camargo, Caio Blat (Telewizyjna premiera) (100 min)
Oparta na faktach historia wyprawy trzech braci Villas Boas, którzy poświęcili życie sprawie ochrony kulturowego dziedzictwa brazylijskich Indian.Średni tekst: Brazylia, rok 1943. Trzej żądni przygód bracia Villas Boas postanawiają porzucić wygodne życie w Sao Paulo i wyruszyć w nieznane. W dżungli natrafiają na Indian Xingu, którzy nie widzieli nigdy białego człowieka. 
Mężczyźni postanawiają pomóc tubylcom i wprowadzić odrobinę nowoczesności do ich życia. Gdy jednak epidemia grypy pustoszy wioskę, bracia robią wszystko, aby uchronić Indian przed negatywnymi aspektami cywilizacji. W późniejszych latach Villas Boas będą walczyć o utworzenie na tych ziemiach parku narodowego. DO POLECENIA

TVP 2 godz. 20:05
Agent z przypadku (The Accidental Spy) - komedia sensacyjna Hongkong 2001; reż, Teddy Chan; wyst. Jackie Chan, Eric Tsang, Vivian Hsu (100 min)
Odrobina bezpretensjonalnej rozrywki. Buck Yuen, sprzedawca sprzętu sportowego, jest świadkiem napadu na sklep jubilerski. Wykorzystując kaskaderskie umiejętności, psuje szyki złodziejom. Mężczyzna dowiaduje się, że od pewnego czasu każdy jego krok śledził prywatny detektyw, uważający go za zaginionego syna biznesmena z Hongkongu. Buck zgadza się pojechać do Korei, aby spotkać się z umierającym ojcem. W ten sposób zostaje zamieszany w międzynarodową aferą szpiegowską. Jedynie doskonała znajomość sztuk walki pomaga mu wyjść cało z opresji. GŁUPIA RZECZ A CIESZY

TVP Kultura godz. 20:40
Kawalerskie życie na obczyźnie - film obyczajowy Polska 1992; reż. Andrzej Barański; wyst. Marek Bukowski, Jan Frycz, Magdalena Wójcik (115 min)
Początek XX wieku. Michał jedzie do Niemiec w poszukiwaniu pracy. Znajduje zatrudnienie w fabryce. Pragnąc stać się człowiekiem kulturalnym, uczęszcza na kurs tańca i dobrych manier. W końcu zostaje pomocnikiem właściciela karuzeli i wyrusza z nim w objazd po miasteczkach. Nowy szef oddaje się coraz to nowym podbojom erotycznym. Obserwując go, chłopak uświadamia sobie znaczenie tej sfery życia. Po zakończeniu objazdu karuzeli podejmuje pracę w kotłowni. Mieszkanie znajduje u rozwódki, która wprowadza nowego lokatora w tajniki sztuki kochania. LUBIĘ TO

AXN godz. 22:00
Karmazynowy przypływ (Crimson Tide) - film sensacyjny USA 1995; reż. Tony Scott; wyst. Denzel Washington, Gene Hackman, Matt Craven (140 min)
W Rosji doszło do rebelii. Amerykańska atomowa łódź podwodna "Alabama" pod dowództwem kapitana Ramseya i pierwszego oficera Rona Huntera zostaje wysłana z misją. W razie konieczności jednostka ma wystrzelić pocisk nuklearny, uprzedzając atak rebeliantów. Gdy konflikt się nasila, dowódca otrzymuje rozkaz odpalenia głowic jądrowych. Łączność z dowództwem zostaje przerwana. Kapitan jest zdecydowany wykonać rozkaz. Jego zastępca chce go powstrzymać, dopóki nie uda się odzyskać łączności z krajem. Atak może wywołać III wojnę światową. WART SWOJEGO CZASU.

Kino Polska godz. 22:15
Wielki Szu - film sensacyjny Polska 1982; reż. Sylwester Chęciński; wyst. Jan Nowicki, Andrzej Pieczyński, Karol Strasburger (115 min)
Polska lat 70. XX wieku. Szuler, zwany Wielkim Szu, wychodzi na wolność po pięciu latach pobytu w więzieniu. Żona, nie wierząc, by mógł się zmienić, proponuje mu rozwód i podział pokaźnego majątku. W poszukiwaniu spokojnej przystani Szu dociera do miasteczka, w którym chce wziąć udział w licytacji domu. Taksówkarz zawozi go do mistrza ceremonii, miejscowego potentata Mikuna. Jurek, dla którego poker stanowi życiową pasję, długo prosi mistrza, by zechciał zdradzić mu swoje sekrety. Ten w końcu ulega namowom. SŁUSZNIE, ŻE KLASYKA.

TVN godz. 23:00
Frantic - thriller USA/Francja 1988; reż. Roman Polański; wyst. Harrison Ford, Betty Buckley, Emmanuelle Seigner (145 min)
Moim zdaniem jeden z najlepszych thrillerów w ogóle. I jedna z niewielu prawdziwych scen walki w światowym kinie. Ford dostaje w pysk i zachowuje się tak, jak każdy się zachowuje kiedy tak dostaje w pysk. A o czym? Pan Harrison Ford przyjeżdża do Paryżewa z żoną, wchodzi pod prysznic w hotelu, a jak wychodzi, okazuje się, że żony jego nie ma i nie było. Rusza na poszukiwania, w których pomaga mu młodziutka Emmanuelle Seigner. Śledztwo odsłania coraz to nowe tajemnice. ŚWIETNEDOKUMENT 

Canal+ godz. 19:30
W świetle - film dokumentalny Polska 2011 (30 min)
Przeprowadzony przez Agnieszkę Holland filmowy wywiad z Krystyną Chiger, uczestniczką wydarzeń pokazanych w nominowanym do Oscara filmie "W ciemności". W trakcie okupacji, po likwidacji lwowskiego getta, grupa Żydów znalazła schronienie w miejskich kanałach. Przez czternaście miesięcy uciekinierom pomagał kanalarz Leopold Socha. Wśród ocalałych była m.in. ośmioletnia Krystyna, która po latach spisała wspomnienia w książce „Dziewczynka w zielonym sweterku”. PRZERAŻAJĄCE

Planete+ godz. 20:45
Świece w mroku - opowieści o Srebrenicy (Candles Against the Night) - film dokumentalny Bośnia-Hercegowina 2011; reż. Robert Golden (Telewizyjna premiera) (65 min)Od czasu, gdy w 1995 roku serbscy żołnierze zamordowali osiem tysięcy bośniackich cywili, Srebrenica jest miastem nękanym przez przeszłość. Coraz mniej Bośniaków mieszka w mieście kojarzącym się jedynie z wielką rzezią. W Srebrenicy mieszkają dziś głównie Serbowie. Ci starsi, pamiętający dobrze wojnę, wolą nie myśleć o dawnej zbrodni. Wspomnienia budzą poczucie winy, wyparcie, nienawiść. Tymczasem obok nich dorasta nowe pokolenie, wolne od uprzedzeń wobec swoich sąsiadów. DO ZASTANOWIENIAKULTURA

TVP 2 godz. 23:15
WOK - wszystko o kulturze - magazyn kulturalny Polska 2013;
Magazyn składający się z czterech części poświęconych książkom, muzyce, teatrowi i sztuce. W każdej autorzy przedstawiają aktualne wydarzenia z danego zakresu kultury, omawiają najciekawsze zjawiska, prezentują zdania ekspertów. Przedmiotem dyskusji będą koncerty, spektakle, wystawy i festiwale. Poszczególne działy są realizowane w autorski sposób. Teatr prowadzi Maciej Nowak. Wizją muzyki podzielą się krytycy Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński. Częścią literacką zajmują się Antonina Turnau i Szymon Kloska. A sztukę prezentuje gość 'Programu Telewizyjnego' w TOK FM sprzed tygodnia Adriana Prodeus. #POLECASIĘ

TVP Kultura godz. 22:35
Projekt ANT FARM. Przestrzeń, ziemia i czas (Space, Land and Time: Underground Adventures with Ant Farm) - film dokumentalny USA 2010; reż. Laura Harrison/Elizabeth Federici (90 min)
Film dokumentalny prezentujący pracę kolektywu artystyczno/architektonicznego Ant Farm działającego w latach 70. XX wieku. Radykalni architekci, pionierzy video artu: kolektyw Ant Farm s tworzył głęboko interdyscyplinarne wywrotowe prace, które zakwestionowały granice architektury i sztuki. Film wzbogacony został zapierającymi dech w piersiach materiałami archiwalnymi, kręconymi ponad dziesięć lat nowymi materiałami zdjęciowymi oraz animacjami. WARTO.

TEATR TELEWIZJI 

TVP Kultura godz. 18:20
Uczone białogłowy - spektakl teatralny według tekstu Moliera Polska 1996; przekład: Tadeusz Boy - Żeleński; reż. Andrzej Barański; wyst. Krzysztof Kowalewski, Bożena Dykiel, Agnieszka Suchora (95 min)
Napisana i wystawiona w Paryżu na rok przed śmiercią autora jedna z ostatnich sztuk Moliera (1622 - 73). Tytułowe postaci Molierowskiej komedii wierszem "Les Femmes savantes" hołdują modzie, która zapanowała w eleganckich sferach Paryża i każe uprawiać kult gramatyki według Vaugelasa, filozofii według Kartezjusza, astronomii, fizyki, łaciny, greki, na koniec poezji - nie tylko paniom na salonach, lecz również osobom mizerniejszego stanu, jak żona zamożnego mieszczanina Chryzala Filaminta, jego siostra Beliza i starsza córka Armanda. ROZKOSZ.

niedziela, 17 lutego 2013, jawojtko

Polecane wpisy