Blog > Komentarze do wpisu

PIĄTEK 22.02; Wśród piosenek Anny German, i francuskiego kryminału

Dobry jest piątek. Dobry jest, bo to dzień premiery znakomitego rosyjskiego (głównie) serialu o Annie German (TVP 1 godz. 20:25). Serial naprawdę znakomity i z mnóstwem pięknej muzyki. A Joanna Moro w roli głównej zjawiskowa. Ale to niejedyny jasny punkt telewizyjnego wieczoru. Polecenia godne są również filmy, choćby 'Zakochana Jane' (TVP Kultura godz. 20:20), której polecić nie mogę, bo nakłada się na wspomniany wyżej odcinek serialu. Podobnie jak francuski kryminał 'Samotne śledztwo' (Ale Kino+ 20:10) i 'Dom w Bretanii' (HBO 20:25) z Vanessą Paradis w roli głównej. Na szczęście mój ulubiony 'Tygodnik Kulturalny' jest później (TVP Kultura 22:30) więc na spokojnie, leżąc wygodnie...

telewidze.pl - piątek Dobry jest piątek. Dobry jest, bo to dzień premiery znakomitego rosyjskiego (głównie) serialu o Annie German (TVP 1 godz. 20:25). Serial naprawdę znakomity i z mnóstwem pięknej muzyki. A Joanna Moro w roli głównej zjawiskowa. Ale to niejedyny jasny punkt telewizyjnego wieczoru. Polecenia godne są również filmy, choćby 'Zakochana Jane' (TVP Kultura godz. 20:20), której polecić nie mogę, bo nakłada się na wspomniany wyżej odcinek serialu. Podobnie jak francuski kryminał 'Samotne śledztwo' (Ale Kino+ 20:10) i 'Dom w Bretanii' (HBO 20:25) z Vanessą Paradis w roli głównej. Na szczęście mój ulubiony 'Tygodnik Kulturalny' jest później (TVP Kultura 22:30) więc na spokojnie, leżąc wygodnie... 

PIĄTEK 22.02 

POLECAJ DNIA!

TVP 1 godz. 20:25
Anna German - serial biograficzny Chorwacja/Ukraina/Rosja 2012; reż. Artem Antonow, Waldemar Krzystek, Aleksander Timienko; wyst. Joanna Moro, Szymon Sędrowski, Marat Baszarow (65 min)
(1/10) Serial przedstawia losy piosenkarki Anny German. W 1938 r. Stalin wydaje rozkaz o likwidacji obcych szpiegów. Eugen German, ojciec Anny, zostaje aresztowany. Żona, Irma, ucieka z matką i małą córką do Taszkientu, dokąd zwożeni są wszyscy aresztowani. Kobiety mają nadzieję, że zdobędą jakieś informacje o Eugenie. Ania tęskni za ojcem, tym bardziej że był on jej najwierniejszym słuchaczem, od kiedy zaczęła śpiewać. BARDZO POLECAM. Również do przeczytania mojego wywiadu z Joanną Moro, serialową Anną German, z dzisiejszej Gazety Telewizyjnej.  

 

TVN godz. 20:00
Mroczny rycerz (The Dark Knight) - film sensacyjny Wielka Brytania/USA 2008; reż. Christopher Nolan; wyst. Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart (185 min)
W Gotham City wciąż jest niebezpiecznie. Mimo iż Batman z pomocą porucznika Jima Gordona i prokuratora okręgowego Harveya Denta zdołali rozbić najgroźniejsze organizacje przestępcze, na horyzoncie pojawia się nowy, szczególnie niebezpieczny wróg, znany mieszkańcom jako Joker. Ten przebiegły i bezwzględny psychopata zamierza doprowadzić miasto do anarchii, a Batmana zmusić do przejścia na ciemną stronę mocy i sprawić, by stał się złoczyńcą wszech czasów. Z ROZMACHEM

Ale Kino+ godz. 20:10
Samotne śledztwo (Contre-enquete) - film kryminalny Francja 2007; reż. Franck Mancuso; wyst. Jean Dujardin, Laurent Lucas, Agnes Blanchot (95 min)
Richard Malinowski, oficer paryskiej policji, postanawia wybrać się z córką na rower. W ostatniej chwili zostaje wezwany w pilnej sprawie i zostawia dziecko bez opieki. Dziewczynka sama wybiera się na przejażdżkę. Po pewnym czasie przypadkowi przechodnie odnajdują jej ciało. Podczas śledztwa zostaje ujęty domniemany sprawca, Daniel Eckmann. Będąc w więzieniu, mężczyzna pisze do Malinowskiego list, w którym dowodzi, że jest niewinny i podsuwa mu wskazówki mogące pomóc w odkryciu prawdziwego zbrodniarza. Kapitan rozpoczyna więc prywatne śledztwo. Ujawnienie prawdy staje się jego obsesją. BARDZO DOBRE.

TVP Kultura godz. 20:20
Zakochana Jane (Becoming Jane) - film biograficzny Wielka Brytania/Irlandia 2007; reż. Julian Jarrold; wyst. Anne Hathaway, James McAvoy, Julie Walters (130 min)
Anglia, schyłek XVIII wieku. Dwudziestoletnia Jane wbrew obowiązującym konwenansom zamierza wyjść za mąż z miłości, a nie dla pieniędzy, nie rezygnując przy tym z literackich ambicji. Rodzice liczą jednak na rozsądek córki, która, ich zdaniem, powinna związać się z kimś, kto zapewni jej dostatnie życie. Mają już nawet odpowiedniego kandydata na oku. Tymczasem Jane poznaje młodego, pewnego siebie i niezbyt zamożnego Irlandczyka Toma Lefroya, który oczarowuje ją błyskotliwą inteligencją. WZRUSZENIE.

 

HBO godz. 20:25
Dom w Bretanii (Cornouaille) - dramat obyczajowy Francja 2012; reż. Anne Le Ny; wyst. Vanessa Paradis, Samuel Le Bihan, Jonathan Zaccaï (Premiera telewizyjna) (95 min)
Trzydziestopięcioletnia bizneswoman Odile otrzymuje wiadomość o śmierci ciotki. Krewna zostawiła jej w spadku dom w Bretanii. Odile zamierza się go szybko pozbyć, ale przedtem chce ostatni raz zobaczyć posiadłość kojarzącą się z krainą dzieciństwa. Jedzie do Bretanii. Tam musi stawić czoła traumatycznym wspomnieniom z przeszłości. Ważną rolę w filmie pełni nastrojowa sceneria mglistej, pełnej tajemnic Bretanii. LUBIĘ TO.

 

CANAL+ godz. 21:00
Minister (L'exercice de l'État) - dramat obyczajowy Belgia/Francja 2011; reż. Pierre Schöller; wyst. Olivier Gourmet, Michel Blanc, Zabou Breitman (Telewizyjna premiera) (120 min)
Czterdziestokilkuletni Bertrand Saint-Jean jest ministrem transportu, centrystą w ultraliberalnym francuskim rządzie. Na scenie politycznej nie ma ugruntowanego wizerunku, poza ambicją nie ma niczego do zaoferowania. W sprawowaniu urzędu wspierają go przyjaciel, dyrektor gabinetu, i rzeczniczka prasowa. Pewnej nocy Bertranda budzi telefon. Na górskiej drodze w zasypanych śniegiem Ardenach rozbił się autokar wiozący dzieci. Są ofiary śmiertelne. Minister natychmiast udaje się na miejsce wypadku. Przed kamerami zaczyna budować swój wizerunek. Film nie służy żadnej indoktrynacji i nie stara się przekonać nas do poglądów osoby portretowanej, ale wychodzi z założenia, że polityk to też człowiek, w którego działalność wpisana jest konfrontacja z nieszczęściami różnego kalibru. „Minister” dostał w Cannes Nagrodę FIPRESCI dla najlepszego filmu pozakonkursowego, a z 11 nominacji do Cezara 2012 nagrodę otrzymali: Michel Blanc (najlepszy aktor drugoplanowy), Pierre Schöller (najlepszy scenariusz) oraz dźwiękowcy. MOCNA RZECZ.

Ale Kino+ godz. 21:45
Harakiri: śmierć samuraja (Ichimei) - dramat historyczny Wielka Brytania/Japonia 2011; reż. Takashi Miike; wyst. Kôji Yakusho, Eita, Ebizô Ichikawa (135 min)
W siedemnastowiecznej Japonii panuje pokój. Samurajowie, niezbędni podczas wojny, teraz stali się niepotrzebni. Nędza i głód dotknęły wielu z nich. Niektórzy nie mogą dłużej znieść hańby i proszą dawnych panów o pozwolenie na dokonanie rytualnego samobójstwa - seppuku. Czasem liczą na to, że desperacją wzruszą feudałów i być może dostaną się na służbę lub przynajmniej odejdą z pieniężną zapomogą. Jednym z bezdomnych wojowników jest Henshiro. Przybywa na dwór możnego pana Kageyu, gdzie zamierza pomścić śmierć młodego ronina Motome. CIEKAWOŚĆ. SPORA.

TVN 7 godz. 22:10
Bitwa o Midway (Midway) - film wojenny USA 1976; reż. Jack Smight; wyst. Charlton Heston, Henry Fonda, James Coburn (160 min)
Rok 1942. Dowódca floty japońskiej, admirał Isoroku Yamamoto, otrzymuje rozkaz zlikwidowania amerykańskiej bazy wojskowej, usytuowanej na jedenej z wysp Midway. Wrogi wywiad dowiaduje się o tych zamierzeniach. Komandor Joseph Rochefort, szef wywiadu, oraz admirał Chester Nimitz, dowódca floty na Pacyfiku, rozpoczynają pracę nad planem bitwy z Japończykami. Kapitan Matt Garth ma bronić wyspy. Jego syn, pilot Tom, jest zakochany w Japonce Haruko, która znajduje się w obozie dla internowanych. Wkrótce chłopak wyrusza na bitwę o Midway. KLASYKA

DOKUMENT 

Planete+ godz. 20:50
Uśmiechaj się, aż zaboli (Smile 'Til It Hurts: The Up with People Story) - film dokumentalny USA 2009; reż. Lee Storey (65 min)
Reporterka 'Dużego Formatu' Gazety Wyborczej Katarzyna Surmiak-Domańska zaprasza na kolejny intrygujący dokument. A po wprowadzającej dyskusji z gościem... emisja filmu oczywiście. Organizacja Up With People powstała w kontrze do liberalnych lat 60., w ultrakonserwatywnej sekcie religijnej Moral ReArmament. Przez lata jej działalność popierali ją światowi przywódcy. Od 1965 roku międzynarodowa organizacja młodych ludzi UWP zaśpiewała dla 20 milionów ludzi na wiecie, cztery razy występowała w przerwie Super Bowl - meczu finałowego amerykańskiego futbolu. Twórcy dokumentu na podstawie archiwalnych materiałów i wywiadów z byłymi członkami odkrywają, co się stało z ideologią, młodzieńczym entuzjazmem i finansami organizacji. KU ROZWADZE.

 

KULTURA 

TVP Kultura godz. 22:30
Tygodnik kulturalny - magazyn kulturalny Polska 2013 (60 min)
Co tydzień grupa krytyków prowadzona z tematu na temat przez Michała Chacińskiego poleca kulturalne zjawiska minionego tygodnia, albo przed nimi ostrzega. W tym tygodniu przejawy ludzkiego talentu, albo jego braku omawiali będą: A gościem specjalnym będzie wybitny muzyk Tomasz Stańko. JA ZAWSZE.

piątek, 22 lutego 2013, jawojtko

Polecane wpisy