Blog > Komentarze do wpisu

PONIEDZIAŁEK 11.02; na czym rozum zawiesić

Jest się czym nacieszyć, jeśli ma to być telewizja. Przede wszystkim świetny film, prawie teatr telewizji 'Ostateczne rozwiązanie' w TVP o 20:20. Ale to już było, i to niedawno. Jest jeszcze całkiem fajny 'Jumper' w Polsacie jest robiący wrażenie Sucker Punch i wreszcie przynajmniej trzy warte uwagi dokumenty.

telewidze.pl - poniedziałek Jest się czym nacieszyć, jeśli ma to być telewizja. Przede wszystkim świetny film, prawie teatr telewizji 'Ostateczne rozwiązanie' w TVP o 20:20. Ale to już było, i to niedawno. Jest jeszcze całkiem fajny 'Jumper' w Polsacie jest robiący wrażenie Sucker Punch i wreszcie przynajmniej trzy warte uwagi dokumenty. A w ramach uśmiechu gala Viva-Najpiękniejsi, żebyśmy mieli o czym rozmawiać w trakcie emisji, na naszej facebookowej grupie 'W telewizji pokazali'. 


PRZEBÓJ DNIA 

TVP 1 godz. 20:25 
Ostateczne rozwiązanie (Conspiracy) - dramat wojenny Wielka Brytania/USA 2001; reż. Frank R. Pierson; wyst. Kenneth Branagh, Stanley Tucci, Colin Firth (105 min)
Zrealizowana w konwencji bliskiej Teatrowi Telewizji koprodukcja telewizyjna stacji BBC i HBO, będąca wierną rekonstrukcję tajnego spotkania nazistowskich elit w Wannsee 20 stycznia 1942 roku. Podczas konferencji uzgodniono strategię i "podział ról" pomiędzy różnymi agendami władzy III Rzeszy w celu jak najszybszego i najefektywniejszego wykonania rozkazu Hitlera, dotyczącego tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, czyli całkowitej fizycznej eksterminacji Żydów z terenów znajdujących się pod panowaniem niemieckim. W spotkaniu wzięło udział piętnaście osób. Przewodniczył Reinhard Heydrich, szef Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy i prawa ręka Heinricha Himmlera. Scenariusz filmu Piersona - w warstwie dialogów - wiernie czerpie z tekstu autentycznego stenogramu toczącej się wówczas rozmowy. Zdjęcia kręcono w prawdziwych wnętrzach rezydencji w Wannsee pod Berlinem. W obsadzie znalazła się czołówka brytyjskich aktorów z Kennethem Branaghiem (Heydrich), Stanleyem Tuccim (Adolf Eichmann) i Colinem Firthem (dr Wilhelm Stuckart) na czele. Dzięki ich talentowi zapis przebiegu, urzędowej było nie było, narady nabiera rumieńców, dramatyzmu i momentami wstrząsającego wydźwięku, kiedy to pomiędzy kolejnymi kęsami wykwintnych potraw i łykami markowych win swobodnie dyskutuje się ile milionów ludzi zagazować, ile wysterylizować, a ile po prostu skazać na śmierć z wycieńczenia w obozach pracy na Wschodzie. Pod względem konstrukcji i klimatu (narastająca klaustrofobiczna atmosfera) film Piersona momentami przypomina nieco słynnych "Dwunastu gniewnych ludzi", z tym że w odróżnieniu od arcydzieła Sidneya Lumeta w "Ostatecznym rozwiązaniu" trudno wskazać bohaterów pozytywnych. TRZEBA KONIECZNIE

Kenneth Branagh o filmie...


FILM 

TVN 7 godz. 20:00
W sieci (Disclosure) - film sensacyjny USA 1994; reż. Barry Levinson; wyst. Michael Douglas, Demi Moore, Donald Sutherland (160 min)
Tom jest menedżerem w firmie DigiCom, zajmującej się zaawansowanymi technologiami. Jego przyszłość zdaje się zapowiadać znakomicie. Przedsiębiorstwo ma połączyć się z innym, mężczyzna liczy na awans. Może objąć stanowisko wiceprezesa. Niestety, szefem zostaje Meredith Johnson, z którą Tom miał kiedyś romans. Kobieta zaprasza go do gabinetu po godzinach pracy, próbuje bezskutecznie uwieść. Następnego dnia kobieta oskarża go o napastowanie. Ten, próbując oczyścić się z zarzutów, wpada na trop największych tajemnic DigiComu. CIEKAWOŚĆ.

Polsat godz. 20:10
Jumper - film SF USA/Kanada 2008; reż. Doug Liman; wyst. Samuel L. Jackson, Diane Lane, Rachel Bilson (105 min)
David Rice mieszka z ojcem w małym mieście w stanie Michigan. Uchodzący za nieudacznika i unikany przez rówieśników chłopak podkochuje się w Millie, koleżance ze szkoły. Pragnąc zdobyć względy dziewczyny, wręcza jej szklaną kulę. Wskutek pewnego incydentu, prezent ląduje na środku zamarzniętej rzeki. Gdy David rusza, by go odzyskać, wpada pod lód. Nie tonie jednak, lecz trafia do biblioteki i odkrywa w sobie umiejętność teleportacji. Dla Davida to początek nowego życia. Beztroska nie trwa jednak długo - na drodze chłopaka staje Roland. Świetnie zagrane i bawi, ale z przesłaniem. DO ZOBACZENIA


HBO godz. 20:10
Sucker Punch - thriller psychologiczny/fantasy USA/Kanada 2011; reż. Zack Snyder; wyst. Emily Browning, Abbie Cornish, Jena Malone (110 min)
Lata 50. XX wieku. Babydoll jest wrażliwą dziewczyną, która zostaje umieszczona przez ojczyma w zakładzie psychiatrycznym. Nastolatka jest zrozpaczona. Jej dramat potęguje fakt, że za pięć dni ma być poddana lobotomii. Aby zapomnieć o przytłaczającej rzeczywistości, Babydoll, razem z grupką innych pacjentek, ucieka w świat wyobraźni. Niestety, tam też nie może czuć się bezpieczna. Żeby ocaleć, dziewczyny muszą odnaleźć pięć tajemniczych przedmiotów. Świetna realizacja i znakomita muzyka. DZIWNE, ALE WCIĄGA.


Kino Polska godz. 20:15
Porno - komedia Polska 1990; reż. Marek Koterski; wyst. Zbigniew Rola, Agnieszka Wójcik, Iwona Katarzyna Pawlak (95 min)
Wielka rola Zbigniewa Roli. Michał, dojrzały mężczyzna i ojciec rodziny, jest pełen goryczy, żalu i tęsknoty za niespełnionymi młodzieńczymi marzeniami o prawdziwej miłości. Wspomina wszystkie dawne kochanki. Czysty koterszczyzm ;) BARDZO DOBRE

TVP Kultura godz. 20:20
Grubasy (Gordos) - komedia Hiszpania 2009; reż. Daniel Sanchez Arevalo; wyst. Antonio de la Torre, Leticia Herrero, Fernando Albizu (120 min)
Komediodramat Daniela Sncheza Arvalo, hiszpańskiego reżysera, który na przykładzie grypy terapeutycznej osób walczących z nadwagą przedstawia nam sylwetki jej pięciu bohaterów. Jednak jak mówi sam reżyser: "Grubasy nie jest filmem o fizycznej nadwadze, ale o nadwadze emocjonalnej. Powodem tycia nie jest pizza, lody i hamburgery. To niezdolność trawienia codziennych problemów". CIEKAWOŚĆ

 

CANAL+ godz. 21:00
Hamilton: W interesie narodu (Hamilton: I nationens intresse) - film sensacyjny Szwecja 2012; reż. Kathrine Windfeld; wyst. Mikael Persbrandt, Saba Mubarak, Pernilla August (110 min)
Agent specjalny Carl Hamilton przenika w szeregi mafii, która szmugluje szwedzkie pociski dla islamskich terrorystów. W pobliżu afgańskiej granicy gangsterzy zostają zaatakowani. Towar znika. Hamilton jako jedyny uchodzi z życiem. Trop prowadzi go do Somalii, gdzie został uprowadzony szwedzki technik, który miał uczyć etiopskich żołnierzy obsługi zakupionych przez rząd rakiet. W rzeczywistości mężczyzna nieświadomie pomagał terrorystom. Hamilton ma towarzyszyć najemnikom z amerykańskiej firmy w odbiciu Lagerbäcka. RZECZ MOCNA

DOKUMENT 

Planete+ godz. 20:45
Ofiary mody (Schick aber Schädlich) - film dokumentalny Niemcy 2011; reż. Inge Altemeier (60 min)
Klienci, wybierając odzież, oczekują dobrej jakości. Nie są świadomi, że w ubraniach i butach często znaleźć można wysoce toksyczne substancje, takie jak metale ciężkie, formaldehyd, żywica syntetyczna, czy chlor. Trujące chemikalia, zakazane w Europie, używane są przy produkcji, konserwacji i dystrybucji wielu tekstyliów w krajach rozwijających się. Przykładem są pestycydy wykorzystywane w uprawie bawełny w Indiach, sztuczne barwniki z Chin i Bangladeszu, czy związki chloru, którymi wypełnia się wysyłane na Zachód kontenery. NAPIĘTA UWAGA.

TVP 1 godz. 22:10
Chłopiec, który żył już kiedyś (Boy Who Lived Before) - film dokumentalny Wielka Brytania 2006; reż. Lesley Katon (60 min)
Dokument o chłopcu, którego dziwne opowieści o poprzednim życiu zaintrygowały naukowców. 4-letni Cameron wielokrotnie opowiadał o drugiej mamie, wymieniał nazwy, imiona i inne detale, których nie mógł znać. Matka dziecka początkowo nie wierzyła w opowieści syna, ale z czasem, kiedy stały się one coraz bardziej szczegółowe i powracały z większą częstotliwością, sprawa zaczęła ją niepokoić. By zweryfikować poprzednie życie Camerona, rodzina wybiera się do miejsca, o którym mówił chłopiec. RODZI PYTANIA

CANAL+ godz. 22:50
Gonitwa z bykami w Pampelunie (Bull Runners of Pamplona) - film dokumentalny Hiszpania/Wielka Brytania 2011; reż. Aubrey Powell (65 min)
Każdego roku przez osiem lipcowych dni na ulice Pampeluny wybiega stado rozjuszonych byków. Do hiszpańskiego miasta przybywają tysiące śmiałków, by wziąć udział w ucieczce przed zwierzętami. Stawką w zabawie jest zdrowie i życie. Reżyser zaczął dokumentować gonitwy w 2008 r. DO ZAMYSŁU.

CELEBRYTOZA

TVP 2 godz. 21:45
VIVA najpiękniejsi 2012 i Ty możesz sięgnąć gwiazd - relacja z imprezy; reż. Bolesław Pawica/Marcin Fedisz (75 min)
To już dziesiąte wydanie plebiscytu, który w związku z tym będzie miał charakter jubileuszowy. Wśród nominowanych są: Anna Dereszowska, Edyta Herbuś, Joanna Koroniewska, Katarzyna Zielińska, Agnieszka Radwańska, Weronika Rosati, Magdalena Mielcarz, Anja Rubik, Joanna Liszowska, Malgorzata Kożuchowska, Jerzy Janowicz, Piotr Adamczyk, Maciej Kurzajewski, Jakub Błaszczykowski, Krystian Wieczorek, Maciej Musiał, Borys Szyc, Antoni Pawlicki, Oliwier Janiak, Maciej Dowbor. A imprezę prowadzą: Grażyna Torbicka i Piotr Polk. Ale i tego mało, bo na scenie pojawią się również m.in.: Anna Mucha, Borys Szyc, Edyta Górniak, Natasza Urbańska i Janusz Józefowicz, Krystyna Prońko, Krzysztof Kiliański i Halina Młynkowa. DO PODŚMIECHÓW
Oglądajmy to razem w Facebookowej grupie 'W telewizji pokażą'

poniedziałek, 11 lutego 2013, jawojtko

Polecane wpisy