Blog > Komentarze do wpisu

PONIEDZIAŁEK 4.02; odrobina spagetti w teatrze i trochę obok

Skoro poniedziałek to oczywiście zapraszam do teatru. Dzisiaj w 'Jedynce' sztuka Ryszarda Bugajskiego o mediach i ludziach mediów. Pewnie generalnie o ludziach nawet. Oczywiście zachęcam. Ot, choćby dla świetnej Gabrieli Kownackiej. Poza sztuką jest rzeczy wartych więcej. Choćby kolejny premierowy odcinek drugiej serii 'Iluminacji' z Laurą Dern (HBO 22:30) czy klasyk spagetti westernu z wielkim Clintem 'Za garść dolarów' (Ale Kino+ godz. 20:10) i nienowy już, ale wciąż świetny 'Obcy wśród nas' Lumeta w TVN 7 (godz. 23:20). Są i dokumenty dobre.

telewidze.pl - poniedziałek Skoro poniedziałek to oczywiście zapraszam do teatru. Dzisiaj w 'Jedynce' sztuka Ryszarda Bugajskiego o mediach i ludziach mediów. Pewnie generalnie o ludziach nawet. Oczywiście zachęcam. Ot, choćby dla świetnej Gabrieli Kownackiej. Poza sztuką jest rzeczy wartych więcej. Choćby kolejny premierowy odcinek drugiej serii 'Iluminacji' z Laurą Dern (HBO 22:30) czy klasyk spagetti westernu z wielkim Clintem 'Za garść dolarów' (Ale Kino+ godz. 20:10) i nienowy już, ale wciąż świetny 'Obcy wśród nas' Lumeta w TVN 7 (godz. 23:20). Są i dokumenty dobre. 


PONIEDZIAŁEK 04.02

TEATR TELEWIZJI 

TVP 1 godz. 20:20 
Niuz - spektakl teatralny Polska 2002; reż. Ryszard Bugajski; wyst. Artur Żmijewski, Magdalena Dąbrowska, Gabriela Kownacka (90 min)
Niuz  Sztuka Ryszarda Bugajskiego poruszająca temat roli mediów we współczesnym świecie, ich mocy kreowania rzeczywistości, tworzenia faktów, wynoszenia na piedestał lub niszczenia jednostek. Młoda dziennikarka, Jolanta Kulesza, stara się o pracę w redakcji informacyjnej prywatnej stacji telewizyjnej. Chce się zajmować sprawami sądowymi, głośnymi aferami. Trafia na gorącą chwilę. Jedna z dziennikarek, główna prezenterka wiadomości związana prywatnie z szefem stacji, dostała poufną informację o planowanej akcji policji i dzięki temu zdobywa sensacyjny materiał: kasetę z nagraniem aresztowania poszukiwanego przez Interpol przestępcy, Rusłana Łabazanowa. Bandyta został schwytany nocą w hotelu. Najciekawsze jednak jest to, że przyłapano go w łóżku z młodą blondynką, która okazuje się... córką wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych, Edmunda Mońki. Teodora wyciąga z tego wniosek, że wicepremier musiał mieć powiązania z groźnym gangsterem. Ujawnienie tego faktu doprowadziłoby do jego usunięcia ze stanowiska, a może nawet do dymisji rządu. Świadom takich konsekwencji szef  sprzeciwia się emisji materiału na antenie, popiera go część kierownictwa. Wiele jednak osób staje po stronie Teodory, która uważa, że sprawa i tak wyjdzie na jaw, tyle że sensacyjną informację poda konkurencja. Po burzliwym kolegium wydaje się, że Wagnerowi udało się jednak postawić na swoim. Zbliża się pora wieczornych wiadomości. Teodora zasiada przed kamerą. Czy rzeczywiście dała się przekonać? WARTO


FILM 

Polsat godz. 20:00
Wulkan (Volcano) - film katastroficzny USA 1997; reż. Mick Jackson; wyst. Tommy Lee Jones, Anne Heche, Gaby Hoffmann (130 min)
Głupie to ale z rozmachem. I Lee Jones jest. No, ale na fabułę radzę uwagi nie zwracać. Bo oto w Los Angeles geolodzy rejestrują przejawy wzmożonej aktywności tektonicznej. Kilku robotników kopiących tunel metra ginie w oparach siarki. Nad ranem potężna, rozżarzona do czerwoności rzeka zalewa centrum, niszcząc wszystko, co napotyka po drodze. Burmistrz powołuje sztab kryzysowy. I będą ratowali wybuchnięte i zalewane lawą L.A. Z ROZMACHEM

Cinemax godz. 20:00
Za rok o tej samej porze (Same Time, Next Year) - komediodramat USA 1978; reż. Robert Mulligan; wyst. Ellen Burstyn, Alan Alda, Ivan Bonar (120 min)
27-letni George, żonaty księgowy z New Jersey, i 24-letnia Doris - gospodyni domowa z Oakland, mężatka i matka trojga dzieci, spotykają się w 1951 roku w uzdrowisku w północnej Kalifornii. Zakochują się w sobie i spędzają ze sobą noc, ale żadne z nich nie chce burzyć dotychczasowego życia. Postanawiają spotykać się co roku, w tym samym hotelu, by wspólnie spędzać jeden weekend. Ich spotkania składają się na 26 lat znajomości, w czasie której zmieniają się i oni i świat. WZRUSZA I CIESZY.

Ale Kino+ godz. 20:10
Za garść dolarów (Fistful of Dollars) - western Hiszpania/ Włochy/ Niemcy 1964; reż. Sergio Leone, Monte Hellman; wyst. Clint Eastwood, Marianne Koch, Gian Maria Volonté (110 min)

Klasyka spagetti westernu i chyba kina całego. Tajemniczy rewolwerowiec Joe przybywa do małego miasteczka położonego na granicy meksykańsko-amerykańskiej. Zastaje tu dwie walczące ze sobą bandy przemytników, Baxterów i rodzinę Rojo. Bohater postanawia wkroczyć do gry i zatrudnia się raz u pierwszych, innym razem u drugich. W ten sposób chce się pozbyć przemytników i sam przy okazji nieco zarobić. CLINT POWALA


TVP Kultura godz. 20:20
Korespondent (The Stringer) - dramat obyczajowy Wielka Brytania/ Rosja 1998; reż. Paweł Pawlikowski; wyst. Sergiej Bodrow jr, Anna Ariel, Władimir Ilin (95 min)
Ubogi Wadik Czernyszow jest niepoprawnym marzycielem spędzającym czas, włócząc się z kamerą wideo po Moskwie. Ma nadzieję zdobyć materiał, który zainteresuje zachodnie agencje prasowe. Chłopak zakochuje się w Helen - angielskiej producentce. Para musi zmagać się z barierami wynikającymi z pochodzenia z różnych środowisk. BARDZO

CANAL+ godz. 21:00
Martwe pole (Angle mort) - thriller Kanada 2011; reż. Dominic James; wyst. Karine Vanasse, Sébastien Huberdeau, Peter Miller (85 min)

Eric i Stephanie postanawiają wyjechać do Ameryki Łacińskiej, aby odbudować swój związek. Przed wyjazdem kobieta dowiaduje się, że w kraju, do którego się udają, grasuje zabójca pijanych kierowców, który podpala ciała ofiar. Na miejscu para wypożycza samochód. W trakcie postoju na stacji benzynowej nierozstająca się z aparatem Stephanie robi zdjęcie nieznajomemu, którego twarz pokrywają blizny po poparzeniach. Budzi tym gniew mężczyzny, który rusza w pościg za turystami. MNIE ZASKOCZYŁ

TVN 7 godz. 23:20
Obcy wśród nas (A Stranger Among Us) - sensacyjny USA 1992; reż. Sidney Lumet; wyst. Melanie Griffith, John Pankow, Tracy Pollan (140 min)
Lumet w wybornej formie. Detektyw Emily Eden prowadzi śledztwo w sprawie zaginięcia młodego chasyda, Jaakowa Klausmana, który przepadł bez śladu wraz z diamentami wartości ponad 700 tys. dolarów. Uzyskuje zgodę rabina na rozmowę z rodzicami Jaakowa i wizytę w warsztacie jubilerskim, gdzie pracował zaginiony mężczyzna. W biurze Klausmana Emily znajduje jego ciało. Brak śladów wskazuje, że zginął z rąk kogoś, komu ufał. Emily decyduje się przeniknąć do zamkniętego środowiska chasydów. Pobyt odmienia ją. TRZYMA I POZIOM I W NAPIĘCIU.


DOKUMENT 

CANAL+ godz. 22:25
Darwin w Dolinie Śmierci (Darwin) - film dokumentalny Szwajcaria 2011; reż. Nick Brandestini (65 min)
Dolina Śmierci w Kalifornii to jedno z najgorętszych miejsc na świecie. Nieprzyjazna, spalona słońcem ziemia jest dla niektórych domem - istnieje tu liczące 35 mieszkańców miasteczko Darwin. Położona na pustyni Mojave miejscowość została zapomniana przez władze - nie ma w niej ani szeryfa, ani burmistrza. Życie mieszkańców zależy od linii wodnej ciągnącej się ze szczytów gór, gdzie wojsko przeprowadza tajne eksperymenty. Wśród miejscowej ludności reżyser spotkał górnika, byłą hipiskę, transseksualistę oraz wyznawców nowej religii. ZNAKOMITE

Tu jest trailer, ale na YouTube.com można znaleźć też cały film w oryginalnej wersji.


TVP 1 godz. 21:50
Czerwona kartka dla kochanki piłkarza (The Red Card) - film dokumentalny Iran 2008; autor: Mahnaz Afzali (75 min)
Film opowiada o jednej z najbardziej skomplikowanych i budzących kontrowersje spraw kryminalnych irańskiego wymiaru sprawiedliwości. Młoda Iranka Chadije Dżahed Shahla, została posądzona o zamordowanie żony swojego kochanka. Sprawa trafiła na pierwsze strony gazet, bo mężczyzna, dla którego straciła głowę, to Nasser Chani, irański celebryta, gwiazda futbolu. Przed sądem, podczas jawnej rozprawy, kobieta odwołała swoje wcześniejsze zeznania, twierdząc, że złożyła je pod presją psychiczną i fizyczną. Shahla została oskarżona nie tylko o zabójstwo Saarhizon i kradzież jej rzeczy, ale także o zakup opium dla Chaniego. Kobieta przyznała, że kochała Chaniego i chroniła go, bo miał dwoje dzieci. Nie chciała, żeby wyszło na jaw, że od 14 lat bierze narkotyki. Shahla żałuje, że się przyznała. Gdyby tego nie zrobiła, nie byłoby tej rozprawy. Twierdzi, że tej krytycznej nocy nie było jej w domu Chaniego. Przebieg procesu doskonale ilustruje sytuację kobiet we współczesnym Iranie. Wprawdzie prowadzący sprawę przesłuchiwali również Chaniego, ale na tej podstawie wykluczyli jego udział w zbrodni. Po przesłuchaniach Chaniemu, jako członkowi rodziny ofiary, przysługiwało prawo złożenia wniosku o wymiar kary dla oskarżonej, z czego skwapliwie skorzystał, wnosząc o karę najwyższą. Mimo że dowody były wątpliwe, 15 czerwca 2004 roku sąd skazał Shahlę na śmierć przez powieszenie. W lutym 2008 roku sąd najwyższy nakazał ponownie rozpatrzyć sprawę Shahli. Uznano, że były poszlaki, które wskazywały, że mogło to być zabójstwo na tle seksualnym, że obrażeń, jakich doznała denatka (37 ciosów nożem), nie mogła zadać kobieta. Jednak wznowienie sprawy nie uratowało Shahli. W grudniu 2010 roku została stracona w teherańskim więzieniu. PORUSZAJĄCE.

SERIAL 

Tele 5 godz. 20:00
Z Archiwum X (The X Files) - serial SF USA 1998; reż. Kim Manners; wyst. David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi (60 min)
Małe zaskoczenie dla stęsknionych od Tele 5. Podobno powstaje kontynuacja - co jest jeszcze większym zaskoczeniem - ale na razie musi wystarczyć powtóreczka. Ciekaw jestem kogo to jeszcze obchodzi? Niemniej, jest.
Komisja rewizyjna bada wniosek Muldera dotyczący istnienia obcych oraz spisku rządowego. Tymczasem agenci tropią śmiertelnie niebezpieczną istotę. WCIĄGA

Fox Life godz. 20:00
Magia kłamstwa odc. 1 (Lie to Me) - serial kryminalny USA 2009; reż. Robert Schwentke; wyst. Tim Roth, Kelli Williams, Brendan Hines (60 min)

TVP 2 godz. 22:50
Magia kłamstwa odc. 17 (Lie to Me) - serial kryminalny USA 2009; reż. Robert Schwentke; wyst. Tim Roth, Kelli Williams, Brendan Hines (60 min)

Ten sam serial w dwóch kanałach. FOX Life powtarza od pierwszego, a w Dwójce już 17. I można oba zobaczyć, bo się nie nakładają ;) A serial niezły, i jeszcze lepszy w nim Tim Roth, którego widzimy tu w roli doktora Cala Lightmana, eksperta w wykrywaniu kłamstw. Poprzez badanie mimiki twarzy i obserwację mowy ciała potrafi odkryć, czy i dlaczego dana osoba kłamie. Wraz z psychologiem klinicznym Kelly Williams otworzył agencję, która pomaga policji i osobom prywatnym w dochodzeniu do prawdy. BARDZO BARDZO


HBO godz. 22:30
Iluminacja II (Enlightened 2) - serial komediowy USA 2012; reż. Mike White; wyst. Laura Dern, Bayne Gibby, Diane Ladd (Premiera) (30 min)
Drugi odcinek drugiej serii znakomitego serialu do śmiechu i refleksji ze znakomitą Laurą Dern w znakomitej roli głównej.
Ktoś włamał się do systemu komputerowego firmy Abaddonn. Dougie podejrzewa współpracowników. Tyler musi znaleźć kozła ofiarnego, aby zmylić śledczych i oczyścić siebie i Amy ze wszelkich podejrzeń. WYBORNE

poniedziałek, 04 lutego 2013, jawojtko

Polecane wpisy