Blog > Komentarze do wpisu

NIEDZIELA 03.03; Wybitne premiery... Holland, Lincoln i więcej dobrego

Dzień wielkiej premiery wielkiego - i nie przesadzam ani trochę - miniserialu Agnieszki Holland w HBO o 20:10. Ale również dzień emisji wyśmienitego dokumentu fabularyzowanego o zamachu na Lincolna (National Geographic 21:00). To są dwie najważniejsze pozycje niedzielnego wieczora. Ale są i inne, pomniejsze telewizyjne przyjemności. Ot, choćby serial 'Spartacus' z jedną z moich (i nie tylko) ulubionych aktorek Lucy Lawless (TV Puls, godz. 21:55), kolejne odcinki serialu kryminalnego 'Główny podejrzany' (Ale Kino+ godz. 20:10). Są jeszcze 'Bękarty wojny' w TVP 2, 'Operetka' wg. Gombrowicza w TVP Kultura (godz. 17:50) i kilka interesujących dokumentów. Zapraszam.

telewidze.pl - niedziela Dzień wielkiej premiery wielkiego - i nie przesadzam ani trochę - miniserialu Agnieszki Holland w HBO o 20:10. Ale również dzień emisji wyśmienitego dokumentu fabularyzowanego o zamachu na Lincolna (National Geographic 21:00). To są dwie najważniejsze pozycje niedzielnego wieczora. Ale są i inne, pomniejsze telewizyjne przyjemności. Ot, choćby serial 'Spartacus' z jedną z moich (i nie tylko) ulubionych aktorek Lucy Lawless (TV Puls, godz. 21:55), kolejne odcinki serialu kryminalnego 'Główny podejrzany' (Ale Kino+ godz. 20:10). Są jeszcze 'Bękarty wojny' w TVP 2, 'Operetka' wg. Gombrowicza w TVP Kultura (godz. 17:50) i kilka interesujących dokumentów. Zapraszam.  

NIEDZIELA 03.03 


DWA PRZEBOJE!  

HBO godz. 20:10
Gorejący krzew (Horici Ker) - miniserial Czechy 2013;  reż. Agnieszka Holland; wyst. Tatiana Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach (Premiera) (90 min)
Wyprodukowany przez HBO trzyczęściowy film o jednym z najbardziej tragicznych epizodów w historii Czechosłowacji - samospaleniu Jana Palacha w 1969 roku. Tak zaczyna się informacja prasowa. Ale to nie jest prawda. Bo to nie jest film o tym geście, który równie dobrze można nazwać bohaterskim, co nadmierną egzaltacją młodego człowieka, który nie zdawał sobie sprawy, że większe szkody niż systemowi przeciw któremu się zwrócił, uczynił najbliższym. To jest film o tym co, jeśli w ogóle coś, jego czyn zmienił w świadomości czechosłowackiego (naonczas) społeczeństwa. O tym co się stało potem, co było konsekwencją tego czynu. Główną bohaterką filmu jest więc młoda pani mecenas Dagmar Burešová broniąca prześladowanych przez system. Kilka tygodni po śmierci syna przychodzi do niej matka Palacha i prosi ją, aby reprezentowała ich rodzinę w procesie, jaki chcą wytoczyć jednemu z prominentnych funkcjonariuszy partyjnych, posłowi Vilemowi  Novemu. Podczas jednego z partyjnych zebrań zniesławił on pamięć jej syna, ogłaszając, że nie działał z żadnych patriotycznych pobudek, a na zlecenie zachodniego wywiadu. I chciał jedynie sfingować samospalenie, ale nieszczęśliwie pomylił chemikalia. Sprawa była oczywiście beznadziejna, nie do wygrania. ZNAKOMITOŚĆ
A tu znakomity tekst Mariusza Szczygła.
A tu mój tekst o miniserialu 'Gorejący Krzew'. 

National Geographic godz. 21:00 (powt. 00:00) 
Lincoln: historia zamachu (Killing Lincoln) - dokument fabularyzowany USA 2012 (Premiera) (120 min) 
Tak się tworzy historia 14 kwietnia 1865 roku. Zdeterminowany zamachowiec zabija „tyrana”, jak nazwał szesnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna. To najbardziej dramatyczna i najgłośniejsza zbrodnia w historii Ameryki, po której ten kraj został zmieniony już na zawsze. Film zrealizowany jest z rozmachem i pod okiem wielkich fachowców od kina i filmu dokumentalnego. To co wyróżnia ten film pośród innych, które próbowały odtworzyć tamte dramatyczne okoliczności zamachu, to nowe, historyczne spojrzenie. W przejmujący sposób odtwarza ostatnie dni prezydenta Lincolna i przebieg spisku zaplanowanego przez jednego z najbardziej znanych i jednocześnie skomplikowanych złoczyńców wszechczasów. W filmie występują: w roli prowadzącego Tom Hanks, w roli Lincolna Billy Campbell, a Jesse Johnson wciela się w postać Johna Wilkesa Bootha. Dwugodzinny film jest adaptacją bestsellerowej książki Billa O’Reillya. A reżyserem jest Adrian Moat (ten sam który wyreżyserował inny imponujący fabularyzowany dokument „Gettysburg”). Scenariusz napisał zdobywca nagrody Emmy Erik Jendresen scenarzysta rewelacyjnego serialu "Kompania braci". REWELACJA.


SERIAL 

Ale Kino+ godz. 20:10
Główny podejrzany (Prime Suspect) - serial kryminalny USA 2011; reż. Michael Waxman; wyst. Maria Bello, Brían F. O'Byrne, Kirk Acevedo (55 min)
Kolejne odcinki jednego z moich ulubionych seriali. Dwa odcinki:
Wielki mur milczenia: Anonimowy informator wzywa policję do restauracji w nowojorskim Chinatown, w której znaleziono zwłoki przedsiębiorcy Jamesa Pageta. Policja podejrzewa, że mężczyzna był jednym z gości nielegalnego salonu gry w pokera, mieszczącego się w budynku. Jane Timoney i Evrard Velerio przesłuchują wdowę, Alice. Kobieta przyznaje, że mąż w przeszłości miał problemy z hazardem, jednak wyklucza udział w nielegalnej rozgrywce.
Słońce zgasło: Policjanci znajdują ciało piętnastoletniej Christiny Lopez w jednej z nowojorskich kamienic. Dziewczyna została uduszona, a jej zwłoki porzucono w zsypie na śmieci. Detektywi Reg Duffy i Luisito Calderon rozpoczynają śledztwo. Jane stara się rozwikłać sprawę tajemniczej śmierci kobiety, która została zastrzelona w jednym z apartamentów. POLECAM MOCNO.

TV Puls godz. 21:55 
Spartakus: Krew i piach (Spartacus: Blood and Sand) - serial historyczny USA 2010; reż. Rick Jacobson; wyst. Andy Whitfield, John Hannah, Manu Bennett (2x65 min) 
Dwa pierwsze odcinki widowiskowego serialu. Zdradzony przez Rzymian Spartakus zostaje wzięty do niewoli. Musi opuścić rodzinną ziemię i kobietę, którą kocha. Zostaje gladiatorem i staje się częścią brutalnej rzeczywistości, w której krew, przemoc i śmierć są na porządku dziennym. Efektowna mieszanka kina akcji i filmu historycznego. Sporo scen walki i efekty specjalne. W jednej z głównych ról efektowna jak zawsze Lucy Lawless (pamiętna Xena: Wojownicza księżniczka - od poniedziałku do piątku w TV Puls o godz. 16). Z ROZMACHEM.
A tu wywiad Wojtka Orlińskiego z Lucy Lawless i kilka słów o niej. 


Polsat godz. 23:00 
Na krawędzi - serial sensacyjny Polska 2011; reż. Maciej Dutkiewicz; wyst. Urszula Grabowska, Maria Niklińska, Marek Bukowski (60 min)
Powtórka pierwszego odcinka Główną bohaterką jest Marta Sajno (Urszula Grabowska) samotnie wychowująca córkę. W czasach studenckich została zgwałcona przez czterech mężczyzn. Gwałciciele to dziś policjant, prokurator, adwokat i sędzia. Marta wraca do Polski z Kanady jako zamożna bizneswoman. A pieniądze i wpływy posłużą jej, by wyrównać rachunki. POLECAM SPRÓBOWAĆ
A tu mój wywiad z Urszulą Grabowską


FILM 

CANAL+ godz. 20:00
Dziś należysz do mnie (Tonight You're Mine) - komediodramat Wielka Brytania 2011; reż. David Mackenzie; wyst. Luke Treadaway, Natalia Tena, Mathew Baynton (90 min)
Adam jest członkiem elektropopowego duetu The Make. Jego grupa ma wystąpić na festiwalu T in the Park w Szkocji. Chłopak spotyka Morello, liderkę żeńskiej formacji punkowej The Dirty Pinks. Młodzi wdają się w kłótnię, której świadkiem jest kaznodzieja. Aby dać muzykom lekcję pokory, duchowny skuwa ich ze sobą kajdankami, po czym oddala się z kluczem. To oznacza, że Adam i Morello muszą razem wystąpić na scenie. W miarę przebywania ze sobą wzajemna niechęć młodych ludzi zmienia się w akceptację. BAWIŁEM SIĘ

Cinemax godz. 20:00
Abel - komediodramat Meksyk 2010; reż. Diego Luna; wyst. Christopher Ruíz-Esparza, José María Yazpik, Karina Gidi (80 min) 
Po opuszczeniu rodziny przez ojca dziewięcioletni Abel zamyka się w sobie i przestaje mówić. Trafia do szpitala psychiatrycznego, skąd po pewnym czasie zabiera go matka. W domu Abel nagle odzyskuje mowę. Zaczyna zachowywać się jak nieobecny ojciec - poucza nastoletnią siostrę, podczas śniadania czyta gazetę. Powoli przejmuje rolę patriarchy, a lekarze radzą rodzinie podjąć z chłopcem grę. Niestety, sytuację komplikuje niespodziewany powrót ojca. PORUSZAJĄCE

TVP 2 godz. 20:05
Bękarty wojny (Inglourious Basterds) - film wojenny USA/Niemcy 2009; reż. Quentin Tarantino, Eli Roth; wyst. Brad Pitt, Mélanie Laurent, Christoph Waltz (160 min)
Akurat pan Tarantino kolejne laury przytulił za film następny, a i ten popularności mu przysporzył. Ja tego filmu nie lubię, ale po raz pierwszy można go w tzw. otwartej telewizji oglądać, nagradzany był i ról znaczących ma kilka, więc proszę. Oto sadystyczny pułkownik SS Hans Landa morduje ostatnią ukrywającą się w okolicy rodzinę Żydów. W tym samym czasie w USA porucznik Aldo Raine otrzymuje rozkaz sformowania specjalnej jednostki do walki z hitlerowcami. Są do niej rekrutowani wysoko wykwalifikowani żołnierze o żydowskich korzeniach, którzy mają za zadanie z jak największą pasją i żądzą zemsty dziesiątkować szeregi nazistowskich wojsk. Oddział, wykorzystując najokrutniejsze i najbardziej wyrafinowane metody, szybko staje się koszmarem  Niemców, którzy nazywają ich "bękartami". DUŻA RZECZ


TVP Kultura godz. 20:25
Urząd - film obyczajowy Polska 1969; reż. Janusz Majewski; wyst. Ignacy Gogolewski, Franciszek Pieczka, Gustaw Holoubek (105 min)
Juliusz Starzewski przyjeżdża do Rzymu, by dochodzić sprawiedliwości w imieniu ojca - adwokata konsystorskiego, któremu ordynariusz diecezji uniemożliwia wykonywanie zawodu. Wygląda na to, że życzliwi ojcu dostojnicy kościelni załatwią rzecz od ręki. Sprawy jednak przybierają niespodziewany obrót, odsłaniając przed Juliuszem miażdżącą potęgę watykańskiej machiny. BARDZO

HBO godz. 21:40 
Dziewczyna w czerwonej pelerynie (Red Riding Hood) - horror Kanada/USA 2011; reż. Catherine Hardwicke; wyst. Amanda Seyfried, Gary Oldman, Billy Burke (100 min) 
Mieszkańcy średniowiecznej wioski Daggerhron zawierają układ z wilkołakiem, który od lat grasuje w pobliskiej puszczy. Bestia nie dotrzymuje warunków rozejmu i zabija młodą dziewczynę. Do osady przybywa pogromca wilkołaków, ojciec Solomon, który odkrywa, że między Valerie, przeżywającą miłosne rozterki siostrą ofiary, a potworem istnieje tajemnicza więź. Postanawia wykorzystać dziewczynę do walki z bestią. POWRÓT DO ŹRÓDEŁ

Ale Kino+ godz. 21:55
Mroźna cisza (Silencio En La Nieve) - film kryminalny Litwa/Hiszpania 2011; reż. Gerardo Herrero; wyst. Juan Diego Botto, Carmelo Gómez, Víctor Clavijo (120 min)
Akcja toczy się na zimą 1943 roku na froncie wschodnim, gdzie dywizja hiszpańskich faszystów walczy z Rosjanami u boku hitlerowców. Szala zwycięstwa przechyla się na stronę Armii Czerwonej. W szeregach nazistów pojawia się przeczucie nieuchronnej klęski. Morale obniża się również z powodu seryjnego zabójcy mordującego kolegów z oddziału. Pierwszą ofiarą jest znaleziony z poderżniętym gardłem młody hiszpański oficer. Zbrodniarz uderza ponownie, najwyraźniej realizuje jakiś tajemniczy, demoniczny plan. Śledztwo zostaje powierzone Arturo Andrade. To zwykły szeregowiec, ale w cywilu dał się poznać jako zdolny inspektor policji. "Mroźna cisza" jest nakręcona według klasycznych wzorów thrillera w stylu noir. DLA MNIE BOMBA.


TVN godz. 23:00 
Teoria spisku (Conspiracy Theory) - film sensacyjny USA 1997; reż. Richard Donner; wyst. Mel Gibson, Julia Roberts, Patrick Stewart (170 min) 
Jerry Fletcher jest nowojorskim taksówkarzem. Alice Sutton - prawniczką pracującą dla rządu. Fletcher cierpi na stany lękowe, boi się własnej przeszłości, której nie może sobie przypomnieć. Nocami zamyka się w mieszkaniu-twierdzy. Rozpracowuje wszelkie dostępne informacje w poszukiwaniu dowodów potwierdzających jego teorię ogólnoświatowego spisku. Jest przekonany, że jedyną osobą, z którą musi podzielić się zgromadzonymi dowodami, jest właśnie Alice Sutton. Zgrane, ale co ja poradzę, że LUBIĘ TO


DOKUMENT 

Planete+ godz. 23:20
Czy mężczyźni to pedofile? - film dokumentalny Holandia 2012; reż. Jan-Willem Breure (60 min) 
Reżyser Jan-Willem Breure postanowił znaleźć odpowiedź na pytanie postawione w tytule filmu, przyglądając się m.in. nadużyciom w Kościele, przemysłowi modowemu, tradycji muzułmańskiej, dziecięcej pornografii i seksowi nastolatków. Efekty jego pracy nie powinny pozostawić nikogo obojętnym. INTRYGUJĄCE

TVP Kultura godz. 22:10 
I tak nie zależy nam na muzyce (We Don't Care about Music Anyway) - film dokumentalny Francja 2009; reż. Gaspard Kuentz/Cédric Dupire (90 min)
Film dokumentalny będący przeglądem współczesnej, japońskiej sceny muzycznej. CIEKAWOŚĆ.

Sundance Channel godz. 20:00
A Call to Action - film dokumentalny; reż. Christopher Gaspar (60 min)
Dokument pokazujący, jak zmotywowana grupa muzyków i fanów stworzyła HeadCount - składającą się ze zwykłych ludzi, niepartyjną i niekomercyjną organizację rejestrującą wyborców. CIEKAWOŚĆ.

KULTURA 

TVP 2 godz. 00:20
WOK - wszystko o kulturze - magazyn kulturalny Polska 2013 (55 min)
Magazyn składający się z czterech części poświęconych książkom, muzyce, teatrowi i sztuce. Poszczególne działy są realizowane w autorski sposób. Teatr prowadzi Maciej Nowak. Wizją muzyki podzielą się krytycy Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński. Częścią literacką zajmują się Antonina Turnau i Szymon Kloska. A sztukę prezentuje Adriana Prodeus. BARDZO TAK.

TEATR TELEWIZJI 

TVP Kultura godz. 17:50 
Operetka - spektakl teatralny Polska 2001; aut. Witold Gombrowicz; reż. Jerzy Grzegorzewski; wyst. Wojciech Malajkat, Igor Przegrodzki, Beata Fudalej, Marek Barbasiewicz (80 min)
W ramach bloku programowego: 'Niedziela z... Ignacym Gogolewskim'. Spektakl jest telewizyjną wersją przedstawienia zrealizowanego przez Teatr Narodowy w czerwcu 2000 roku. "Operetka" to ostatnia sztuka Witolda Gombrowicza. Ukazała się w 1966 roku wraz z III tomem "Dziennika". GOMBROWICZ, GOGOLEWSKI, PRZEGRODZKI...

ŁOWCY KICZU 

Tele 5 godz. 20:00
Wściekłość i sprawiedliwość (Rage And Honor) - film sensacyjny USA 1992; reż. Terry H. Winkless; wyst. Cynthia Rothrock, Richard Norton, Terri Treas (115 min)
Kris Fairfield prowadzi zajęcia karate dla policjantów. Preston Michaels, australijski policjant, odkrywa, że niektórzy policjanci handlują narkotykami. Zwraca się o pomoc do Kris. W roli Cynthia Rothrock pięciokrotna Mistrzyni Świata w Karate i bogini karate lat 80. i późniejszych trochę. Po zakończeniu filmu... ta dam!!! Część druga ;))) MILE ŻENUJĄCE

TV Puls godz. 20:00 
Lawina (Nature Unleashed: Avalanche) - film katastroficzny Wielka Brytania/Bułgaria/Kanada 2004; reż, Mark Roper; wyst. Andrew Lee Potts, Adam Croasdell, Zahary Baharov (115 min) 
Bracia Tom i Jock prowadzą firmę, która zajmuje się organizacją wycieczek dla miłośników sportów ekstremalnych. W trakcie jednej z wypraw w góry schodzi lawina, która niszczy znajdującą się u podnóża masywu wioskę. Mieszkańcy zostają uwięzieni pod śniegiem. Ofiary katastrofy nie mogą liczyć na to, że ratunek przybędzie szybko, ponieważ ratownicy znajdują się zbyt daleko. Jedyną nadzieję dla zasypanych stanowią Tom i Jock, którym udało się uciec przed zwałami spadającego śniegu. MNIAM


TV 4 godz. 22:30 
Krwiożercze wampiry (Vampire Bats) - horror USA 2005; reż. Eric Bross; wyst. Lucy Lawless, Dylan Neal, Liam Waite (115 min)
Pewna pani naukowiec stara się wyjaśnić tajemniczą śmierć ucznia, którego ciało zostało znalezione całkowicie pozbawione krwi. Z pomocą męża i grupki nieustraszonych uczniów, odkrywa szokującą prawdę: zabójcami są mięsożerne, zmutowane, żądne krwi nietoperze. Liczba ofiar wzrasta. Czy śmiałkom uda się położyć kres krwawej pladze zanim skrzydlaci zabójcy wszystko zniszczą? Lucy Lawless (o której wyżej przy okazji Spartacusa, a codziennie można ją zobaczyć również w 'Xenie') jest zawsze mile widziana. A w takich okolicznościach jeszcze bardziej. ROZKOSZ.  

niedziela, 03 marca 2013, jawojtko

Polecane wpisy

Komentarze
szak.aldr
2014/03/11 13:06:31
Wielkie premiery to coś dla mnie.
-
grz.1996
2014/03/18 11:18:44
ja też uwielbiam takie premiery. To są moje klimaty.
-
lucjan.wielki
2014/03/24 10:10:00
Bardzo lubię wszelkiego rodzaju premiery.
-
kacper-czub
2014/03/25 10:23:27
To też coś dla mnie. Jestem fanem filmów i telewizji.